Serwery wirtualne

komputer
Prowadzenie witryny WWW jeszcze dziesięć lat temu łączyło się z znacznymi kosztami i stanowiło oznakę prawdziwego prestiżu. Wygenerowanie takiej witryny, jej utrzymanie, ale przede wszystkim wykorzystywanie stwarzały nierzadko ogromne koszty. Największą barierą finansową było za każdym razem posiadanie własnego serwera. Serwer jest urządzeniem, na którym mieszczą się dane (jak np. strona WWW), a które to ma za zadanie kontrolować płynny przepływ takich danych. Tego rodzaju urządzenie powinno być w stanie w jednym czasie obsłużyć bardzo dużą liczbę połączeń i tak samo dużą liczbę operacji wykonywanych na informacjach na serwerze. Serwer jest więc zaawansowanym, a co za tym idzie – niezwykle kosztownym urządzeniem. Z tego też wynikał niegdysiejszy prestiż prowadzania własnej witryny.

serwery
Autor: Reg Natarajan
Źródło: http://www.flickr.com
Jest serwer, co dalej?
Szybko dostrzeżono tutaj możliwość korzyści – zauważono, że większość przedsiębiorców nie wykorzystuje stuprocentowo funkcjonalności serwerów. Ruch na części witryn jest mały, a kosztów nie da się zmniejszyć. Dlatego też powstały serwery wirtualne. Przedsiębiorstwo, które ma ogromną bazę urządzeń serwerowych dzierżawi danej osobie wybraną ilość miejsca na tym serwerze, pobierając za to niezmienną, comiesięczną opłatę. Serwer położony jest w firmie udostępniającej miejsce, co dodatkowo pomniejsza koszty o koszty serwisowe. Co więcej, zrezygnowanie z posiadania witryny WWW nie wiąże się już z wielkimi stratami. Pomysł skonstruowania tego rodzaju urządzeń doprowadził do rewolucji Internetu i pomógł wielu nadawcom treści tanim kosztem dotrzeć do wielkiej liczby potencjalnych użytkowników. Dziś już prawie każdy zakład fryzjerski czy niewielki serwis rowerowy posiada swoją stronę w Internecie – więcej o serwerach dla firm.
O ile niższe koszty?
Użytkowanie serwerów generuje koszty, te komputery muszą być trzymane w określonych warunkach, regularnie oczyszczane i serwisowane, oprócz tego musi się nimi zajmować wwyspecjalizowany personel. Niemniej, rynek jest konkurencyjny i z tego powodu najwazniejszą zaletą serwerów wirtualnych jest ich cena. Tanie serwery wirtualne są ogólnie dostępne, ich oferta jest przeznaczona dla małych i średnich przedsiębiorców, oraz hobbystów. Różnica w cenie uzależniona jest od przepustowości, oraz ilości miejsca zamówionej na urządzeniu – dla niewielkiej strony internetowej taka oferta jest najlepsza (usługi).