Reklamowanie poprzez reklamę outdoorową – czy możesz się wyeksponować?

Telebim w Krakowie
W branży reklamowej ostatnio dużo mówi się o kryzysie reklamy zewnętrznej. Billboardy na ulicach wtopiły się w krajobraz i zazwyczaj nie dostrzegamy ich treści.

Reklama (www.ed.torun.pl) outdoorowa, montowana na płotach a także wielkie billboardy, po prostu zaśmiecają przestrzeń i irytują przechodniów.

Telebim w Krakowie
Źródło: www.medas-media.com.pl

Niektóre miasta, przykładowo Kraków starają się wprowadzać strefy wolne od reklam, zazwyczaj w ścisłym centrum. Zanieczyszczenie wizualne przestrzeni jest dziś bolączką wielu miejscowości w naszym kraju. Tymczasem reklamodawcom po prostu brak koncepcji,aby się wyróżnić.

Oczywiście olbrzymi telebim (wielkie ekrany ledowe) może przyciągnąć uwagę przechodnia, ale tylko wtedy, gdy znajdzie się na nim coś ciekawego. Poza rozmiarem reklamy, ma znaczenie przede wszystkim jej treść. Patrząc na to, czym stała się obecnie reklama outdoorowa można pomyśleć, że treść to ostania rzecz, o której myślą marketerzy.

Aktualnie biura reklamy dają także możliwość umieszczenia spotu na ledowym ekranie. Reklama na ekranach led oczywiście jest bardziej widoczna dla potencjalnych konsumentów, o ile jest zainstalowana we właściwym miejscu.

Badania pokazują, że trzeba montować tego typu ekrany w sąsiedztwie przystanków autobusowych. Mieszkańcy dużych miast czekając na dany środek transportu przeważnie są skłonni do uważniejszego odczytania reklam zewnętrznych. Osiągi ekranów ledowych są bardzo różnorodne, ponieważ można za ich pomocą wyświetlać zarówno proste komunikaty, jak i filmy 3D w wysokiej rozdzielczości.

Warto jednak zauważyć, że za granicą reklama na samochodzie outdoorowa potrafi jeszcze zaskoczyć. Zwłaszcza, gdy połączy się ją z tak zwaną reklamą ambientową. Na wielu przykładach widać, że można wykreować billboard, który przykuwa uwagę, a nawet zachęci do interakcji. Pomysłowość w tego typu reklamie może zaowocować niezwykle prostymi i ciekawymi realizacjami. Aktualnie nowe media umożliwiają wykorzystanie reklamy outdoorowej z promocją w internecie.

Dzięki smartfonom łatwiej wymyślać kampanie outdoorowe, które autentycznie angażują i mają ambitniejszy cel, niż zagospodarowanie kolejnego billboardu. Ciekawe kreacje rzeczywiście zachęcają konsumenta, by odebrał ich przekaz. Jest to dowód na to, że w outdoorze szokowanie olbrzymimi rozmiarami nośników wcale nie musi być celem.