Komornik, inaczej egzekutor prawa

Zawód komornik
Zawód komornika ma różne oblicza. Wydźwięki społeczne o tej „pościgowej” profesji od zawsze są traktowane przez ludzi jako negatywne. Spotkanie komornika podczas pracy oznacza spotkanie się z wyrokiem, co w ostatecznym rozrachunku równa się ściganiem z nakazu sądowej instytucji administracyjnej. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o notarialnym ściganiu?

Zawód komornika najczęściej utożsamiamy przez pryzmat zaleceń wykonywanych, które egzekwuje on zza biurka. Komornik pracuje na sądowo podjętych decyzjach. Niektóre elementy tej pracy mają charakter wyłącznie krzesełkowy. Dopiero w kolejnych etapach komornik testuje się w wykonawczej pracy terenowej, jaką np. wykonuje listonosz.

Egzekucja długów

Egzekwowaniu postanowień na piśmie towarzyszy otoczka istotnego „braku skrupułów”. Komornicy, podobnie jak kontrolerzy biletów autobusów miejskich, biorą na swoje barki razem z wizerunkiem zawodowym agresje słowne. To oni ucieleśniają „najgorszy” system prawa, mimo że w rzeczywistości są oni tylko wykonawczym elementem tzw. „góry”. W opinii typowych Nowaków komornik jest publicznym uzurpatorem, łajdakiem, który bogaci się kolejnymi kradzieżami na zwykłych obywatelach.

Ostatnie lata przynoszą jednak zmiany w wizerunkowym rozumieniu pracy komornika. Faktem jest nie tylko zmniejszenie negatywnego „wydźwięku” (więcej strachu, mniej krytyki), ale i pokaźna liczba kolejnych aplikacji komorniczych. Ograniczony liczbowo zawód wybierają absolwenci kierunków administracyjnych. Nastawienie praktykantów kierowane jest na głębokie morze, czyli pracę w terenie. Po tym widać, czy pracownik państwowy faktycznie nadaje się do pracy z „teczkami”.
Stres wokół pracy i oddzielanie życia prywatnego to podstawy w pracy komornika. Wspomniane wyżej warunki pracy przynoszą stosunkowo duże wynagrodzenie tych urzędników. Konsekwentny w terenie komornik – info o komorniku w Praszce http://komornik-wroclaw.eu, jeśli poprowadzi do końca swoje sprawy zainkasuje nawet ok sześć tysięcy złotych. Górnej sumy tutaj nie ma, jej wysokość zależy tylko od skuteczności prowadzenia spraw.