Jak utylizować dokumenty?

Dokumenty
Dziś w większości firm niszczarki są w standardowym wyposażeniu. Niszczenie dokumentów to sprawa, która jest bardzo istotna. Jeszcze całkiem niedawno dokumenty wystarczyło podrzeć i wyrzucić do kosza. Teraz w związku z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych i w związku z tym, że firmy wolą by jakiekolwiek informacje jej dotyczące nie trafiały poza bramy przedsiębiorstw, ważne jest by móc od ręki zniszczyć niektóre dokumenty.

worki z dokumentami pociętymi przez niszczarkę dokumentów
Autor: Neal Jennings
Źródło: http://www.flickr.com

W związku z różnego rodzaju klauzulami, które nie pozwalają na przetwarzanie danych osobowych itp. dostanie się dokumentów z informacjami dotyczącymi jakiejś osoby lub firmy w niepowołane ręce mogłoby okazać się katastrofą. Dlatego tylko upoważnione osoby zajmowały się niszczeniem dokumentów. W obecnych czasach są firmy , które profesjonalnie zajmują się niszczeniem dokumentów. Małe niszczarki mamy do użytku podręcznego, a firmy zajmują się odbiorem dokumentów do unicestwienia. Dodatkowo firmy te zajmują się niszczeniem różnego rodzaju nośników danych, więc nie tylko papierowe dokumenty (idź do serwisu), ale też te zapisane na płytach czy innych nośnikach są przez nie profesjonalnie niszczone jak na destroy.pl. Rozpalanie ogniska w metalowych kubłach na śmieci żeby pozbyć się na sto procent niechcianych papierów odeszła do lamusa.

Wiele razy zdarzyło się tak, że dokumenty, które zostały doszczętnie zniszczone były jednak potrzebne. Niestety jesteśmy jedynie ludźmi i mamy prawo do błędów. Niszczarka to genialne urządzenie, które pozwala pozbyć się w cywilizowany sposób dokumentów, które nie mogą zobaczyć niepowołane osoby. Jednak zdarza się tak, że do niszczarki trafiają pisma, które są potrzebne w całości. Choć oczywiście niszczarki, tak jak wszystkie urządzenie ma swoje plusy i minusy. Pamiętajmy też o tym, że jeśli oddamy jakiejś firmie dokumentacje do zniszczenia, to nie ma opcji byśmy odzyskali jakieś dane. Tak, więc zastanówmy się dokładnie czy aby na pewno dane dokumenty muszą być zniszczone, czy może jednak okażą się jeszcze potrzebne.