Materiały dobre do tworzenia betonu

Przenośnik taśmowy w kopalni
Kiedyś ludzie mieli bardzo ograniczony asortyment materiałów budowlanych, ponieważ nie posiadali wystarczającego spoiwa, które pozwoliłoby im na takie połączenie konkretnych elementów, aby budynek naprawdę odznaczał się wystarczającą wytrzymałością. Obecnie na szczęście jest już do dyspozycji beton, przeważnie stosowany w pracach budowlanych. Jego produkcja nie jest kosztowna, a jednym z najistotniejszych składników są oczywiście kruszywa do betonu. Kruszywa mają sypką postać, tym sposobem doskonale nadają się do podobnych celów.

kopalnia
Autor: peter castleton
Źródło: http://www.flickr.com

Najczęściej są pochodzenia naturalnego, jak chociażby żwir, czy sztuczne. Dzielone są również przez wzgląd na grubość określonych ziaren. Dodatkowo, kruszywa charakteryzują się różną wytrzymałością. Źródłem, dającym szansę na pozyskiwanie kruszyw naturalnych, jest oczywiście kopalnia kruszyw (kliknij link). W Polsce dosyć często funkcjonują tak zwane „żwirownie”, a więc duże tereny, na jakich pozyskiwany jest żwir, jeden z najbardziej popularnych rodzajów tych tworzyw. W dodatku, wydobywany jest piasek czy żwir płukany. W podobnych kopalniach nie tylko pozyskuje się kruszywa, ale czasami również wykonuje ich mieszanki, przystosowane do użycia, na przykład w betonie (www.probudiament.pl/). Na terenie takich kopalni wykorzystywany jest z reguły najbardziej funkcjonalny park maszynowy – głównie koparki, jakie dają szansę na owocne wydobywanie bardzo dużych ilości materiału.

Przemysł wydobywczy
Autor: Pavel P.
Źródło: http://www.flickr.com

Często latem takie kopalnie przeobrażają się w kąpieliska, gdyż pofałdowanie obszaru powoduje, że szybko napełnia się on wodą. Rzecz jasna, kąpanie się w podobnych miejscach jest surowo zabronione, ponieważ dno nie jest równe. Krajowe kopalnie kruszyw z każdym rokiem stają się coraz bardziej nowoczesne, jako że ich właściciele znakomicie zdają sobie sprawę z faktu, że im lepsze maszyny zastosują, tym pozyskanie kruszyw będzie bardziej efektywne. Naturalnie, najbardziej opłacalne jest pozyskiwanie jak największej ilości materiału, tym bardziej, że zapotrzebowanie jest obecnie rzeczywiście dosyć duże. Ogromna ilość inwestycji budowlanych sprawia, że beton jest produktem wysoce pożądanym, a co za tym idzie, jego wytwarzanie musi wzrosnąć. Z tego względu kopalni kruszyw jest z roku na rok coraz więcej.