Śmierć potomka to jedna z największych tragedii, jakie mogą mieć miejsce

nagrobek
Niejedna osoba musiała pożegnać się ze swoim dzieckiem ostatecznie. Czasem chodziło o dziecko znajomego, która zginęła w tragicznych okolicznościach, innym razem o kogoś z rodziny. Strata dziecka to najboleśniejsza tragedia jaka może się zdarzyć, nie życzylibyśmy jej nawet największemu wrogowi. Na miejscach pochówku widzimy nagrobki dziecięce i zastanawiamy się jak to możliwe, że Bóg przywołał do siebie takie małe dusze?

nagrobek
Autor: Ogiyoshisan
Źródło: http://www.flickr.com
Firmy pogrzebowe muszą mieć w swoich ofertach różne nagrobki, które mają upamiętnić krótkie życie dzieci. Dla rodzin pogrążonych w żałobie wybór nagrobka to sprawa drugorzędna. Ludzie pracujący w zakładach pogrzebowych mówią, że to najtrudniejsza część ich pracy, gdy trzeba pochować małe dziecko. Jednak muszą sobie z tym jakoś dawać radę.

Nasza polska pruderyjność prowadzi do tego, że jeśli mówi się o biznesie związanym ze śmiercią to wiele osób się oburza. Jednak taka właśnie jest prawda. Na tym świecie nie ma nic za darmo. Takie nagrobki dziecięce to część biznesu w zakładach pogrzebowych. Można wybierać spośród różnych materiałów nagrobki dla małych dzieci. Jednak bez względu na to, że biznes musi się kręcić, to ludzie pracujący w zakładzie pogrzebowym są ludźmi, mimo pewnego uodpornienia na tragedie ludzkie, ciężko im przejść obojętnie nad śmiercią dziecka.

cmentarz
Autor: Ben Schumin
Źródło: http://www.flickr.com
Dzieci kojarzą się wszystkim z radością, z życiem. Gdy dowiadujemy się się, że jakieś małe dziecko odchodzi z tego świata zaczynamy się zastanawiać nad własnym życiem, nad tym, dlaczego osoba, która tak niewiele doświadczyła musi już odejść? Nie sposób zrozumieć bólu i cierpienia najbliższych, bólu matki, która przeżyła swoje dziecko, bólu rodzeństwa, które kochało swojego brata czy siostrę. najgorsze jest to, że wielu dziecięcych tragedii dałoby się uniknąć, gdyby kolejny kierowca nie szarżował, gdyby ktoś zareagował na krzyki za ścianą.

Nie zapominajmy, że niektóre nagrobki to nie nieszczęśliwe zbiegi okoliczności, bo wszyscy wiemy, że wypadki się zdarzają, czasem dziecko umiera z powodu obojętności dorosłych. Nie bądźmy obojętni na krzywdę dzieci, bo kolejny nagrobek może powstać z naszego powodu.