Na czym polega praca firm sprzątających biura?

wysprzątane biuro
W moim mieście spacer po głównym deptaku późnym latem stanowi czystą przyjemność. Piękne słońce tańczy na dachach. Z niedalekich kawiarenek da się słyszeć gwar. Bardzo lubię takie popołudniowe przechadzki do ulubionej kawiarni. Siadam wtedy na balkonie i proszę o czarną mocną kawę z rogalikiem, i niekiedy jakieś ciastko. Przyglądam się wtenczas ruchowi miejskiemu. Któregoś dnia odkryłem kawiarnię nieopodal budynku biurowego w którym kiedyś pracowałem.

sprzątanie biurowca
Autor: Pieter van Marion
Źródło: http://www.flickr.com

Byłem w tych czasach „nadzorującym” w firmie sprzątającej biurowce i urzędy. Moje zadanie miało polegać na dozorowaniu 10 osobowej grupy ludzi wykonujących pracę sprzątaczy oraz zaopatrywaniu tych ludzi w środki czystości. Myślałem że sprzątanie biur jest dosyć łatwym obowiązkiem. Od pracowników nie wymaga się zbyt wiele, ot ścierka, mop i to wszystko. W jakimże błędzie był człowiek! Sprzątanie biur wcale nie jest zadaniem prostym. Mym obiektem był budynek sądu w mieście w którym mieszkam. Z zewnątrz wydawało się iż nieduży budyneczek, a okazało się że metraż jest spory, mnóstwo schodów i zakątków. Sprzątanie biur powinno się odbywać w zgodzie z umową podpisaną między firmą sprzątającą a zlecającym. Umowa taka bardzo precyzyjnie określa co i w jaki sposób ma być wykonane. Przykładowo określony jest rodzaj ścierek którymi pani sprzątaczka ma za zadanie czyścić blaty oraz typ pożądanych środków czyszczących.

Do zadań nadzorującego należy nie tylko kontrola na bieżąco zleconych zadań, lecz także ich przydzielanie. Należy w taki sposób zorganizować zadania, aby nie zaburzać zwyczajowej pracy pracowników biurowych. Dlatego większość z prac porządkowych wykonuje się pomiędzy godziną 15 a 21. W godzinach pracy biura wykonuje się tylko zadania bieżące, takie jak: wymiana papieru i ręczników w toaletach lub też zimą odśnieża się schody wejściowe. Zgodnie z umową odbywają się kontrole. Kontrole tzw. wewnętrzne, gdy jakości sprzątania biur dokonuje osoba nadzorująca oraz kontrole zewnętrzne w obecności pełnomocnika zleceniodawcy. Po kontroli zewnętrznej obowiązkowo sporządza się raport odbioru. Do zadań osoby nadzorującej należy też uzupełnianie dokumentacji kadrowej. Tak więc sprawa okazała się być wcale nie taką prostą.