Osiągnięcia dzisiejszej medycyny

szpital
W przeszłości medycyna była nadzwyczaj często bezradna w przypadku określonych chorób. Ludzie cierpieli, popularnym rozwiązaniem było upuszczanie im krwi lub przystawianie pijawek. Przykładem może być także występowanie dżumy, choroby która w czasie średniowiecza zbierała ogromne żniwo, w tak zwanym morowym powietrzu. Obecnie na szczęście lekarze dysponują już o wiele bogatszą wiedzą, mimo to w dalszym ciągu są pewne „czarne plamy” i nie wszystkie choroby można wyleczyć.

Apteka symbol
Autor: Nicolas Raymond
Źródło: http://www.flickr.com

Jednym z znaczących osiągnięć obecnej medycyny są przede wszystkim komórki macierzyste w ortopedii, które pozwalają na leczenie przypadków, które jeszcze niedawno mogłyby się wydawać beznadziejne. Takie komórki posiadają poza tym dużo innych zastosowań, przykładowo w kosmetykach. Ludzki układ kostny jest dzisiaj zdecydowanie bardziej obciążony – sporo osób całe dnie spędza przed komputerem, w nieodpowiedniej pozycji, ponadto, problemem jest otyłość, a nawet kilka nadprogramowych kilogramów stanowi dla ciała człowieka dosyć znaczące obciążenie. Z tego względu ortopedia to ta dziedzina medycyny, która nie może narzekać na brak pacjentów – zwłaszcza wśród sportowców. Należy także zaznaczyć postępy, jakie zostały poczynione w leczeniu otyłości, która jest zdecydowanie jedną z najniebezpieczniejszych chorób nowoczesnego świata.

Wykorzystanie bajpasa żołądka, a więc zmniejszenie jego pojemności, jest jedną z najbardziej skutecznych metod walki z chorobliwą otyłością, jednak tego rodzaju zabiegi wykonuje się tylko w trudnych przypadkach, gdy otyłość jest rzeczywiście istotna lub ruch i dieta zawiodły. Popularnym rozwiązaniem jest także wszczepienie do żołądka balona, który daje uczucie sytości, dzięki czemu pacjent spożywa mniejszą ilość jedzenia. Medycyna taka jest dziś też ratunkiem dla osób, jakie nie mogą mieć potomstwa. Nasza przychodnia jednak oferuje przede wszystkim pomoc sportowcom, którzy odnieśli w czasie zawodów poważne kontuzje. komórki macierzyste kolano są w tym przypadku niezwykle zbawienne.
Medycyna daje ludziom nadzieję na długie życie w lepszym zdrowiu. Niestety nie jest w stanie wyleczyć niektórych postaci nowotworów czy choroby AIDS itp. Jest jednak w stanie pomóc w przypadku złamań czy urazów, dlatego zapraszamy wszystkich sportowców i nie tylko jeśli chcieliby jak najszybciej powrócić do formy.