Czy warto czytać opinie użytkowników internetu o lekarzach?

lekarz
Coraz więcej Polaków korzysta z serwisów internetowych, oceniających lekarzy. Trudno się dziwić pacjentom, że chcą sprawdzić, komu powierzają swoje zdrowie. Dawniej opinie na temat konkretnego doktora znacznie trudniej było uzyskać. Obecnie nadal częściej radzimy się przyjaciół, jednak w wielu przypadkach zaglądamy na portale typu dobrylekarz. Podobne działania wymusza również duża konkurencja na rynku medycznym. Szybko rośnie liczba tego typu portali, które zarabiają nie tylko na reklamach, ale też na samych lekarzach.

lekarz
Autor: TownePost Network
Źródło: http://www.flickr.com
Można wyciągnąć z tego wniosek, że pacjenci nie nie ufają już bezgranicznie lekarzom. Łatwy dostęp do internetu sprawił, że są oni odbierani tak samo, jak pozostali usługodawcy, podlegający ocenie klientów. Od lekarzy wymaga się obecnie nie tylko rzetelności, ale także .Naturalnie analizując problem powinniśmy zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście sieć jest godnym zaufania źródłem, jeśli chodzi o tego typu opinie.

Lekarze coraz częściej irytują się, że opinie na ich temat są nieprawdziwe. Serwisy tego typu to także oręż w nieuczciwej walce z konkurencją. W internecie przecież łatwo udawać niezadowolonego pacjenta. Zaś wielu lekarzy pracuje nie tylko w placówkach NFZ, lecz również w swoich prywatnych gabinetach. Niestety brak miarodajnych narzędzi oceny jakościowej służby zdrowia sprzyja podobnym biznesom.

sala szpitalna
Autor: COD Newsroom
Źródło: http://www.flickr.com
Należy jednak mieć świadomość, że serwisy oceniające lekarzy to także dochodowy biznes. Wystarczy dokładnie się przypatrzeć, by pod ocenami zauważyć linki sponsorowane. Oprócz tego właściciele portali zarabiają także na lekarzach. Profile są umieszczane na stronie bezpłatnie, jednak po wykupieniu abonamentu lekarz może kontrolować zamieszczane treści. W ten sposób jeśli wpiszemy w google przykładowo frazę: okulista Kraków, pierwszym wynikiem może być profil na znanylekarz.pl albo http://larmed.com.pl/103/poradnia-okulistyczna/. Dobrze wypozycjonowana strona główna i droższy pakiet gwarantują dobrą pozycję w googlach. Co więcej na autoryzowanych portalach dominują raczej dobre opinie, co może budzić wątpliwości.

Oczywiście każdy z nas korzysta z tego typu portali. Warto jednak mieć na uwadze, że rozczarowani pacjenci chętniej piszą swoją opinię, która jest zawsze tylko jednostronną być może bardziej skomplikowanej oceną. Niejednokrotnie zdecydowanie lepiej zasięgnąć rady u przyjaciół, niż obcych ludzi. Często zdarzają się bardzo emocjonalne wpisy na temat lekarzy. Weźmy to pod uwagę, dokonując wyboru na ich podstawie.