Porządny kamieniarz zdecydowanie nie może być za tani!

kamień
Cmentarze w Polsce są ładne – chociaż pewnie niektórzy ludzie dosyć sceptycznie podchodzą do nowoczesnych nagrobków. Cóż, nie zawsze widziane przez nas nagrobki cechują się niepowtarzalnym pięknem, lecz i tak chadzanie po polskich cmentarzach, zwłaszcza w listopadzie, no ma swój niepowtarzalny urok. Zapamiętajmy, że jeśli nie posiadamy za dużo kasy na własny nagrobek – lub swoich bliskich, nie musimy sądzić, iż to mega wstyd postawić najzwyklejszy pomnik! Jeżeli ktokolwiek nawet w kwestii nagrobków wychodzi z założenia, że najważniejsze jest to, aby móc się pokazać, to myśli bardzo nieodpowiednio!

kamień
Autor: ROGALA
Źródło: ROGALA
Choć to zapewne coś oczywistego, iż spoglądając na mocno zaniedbany pomnik własnych bliskich – rodziców czy dziadków, z pewnością przydałoby się skombinować jakoś kasę. To chyba coś oczywistego, że żelaznym obowiązkiem rodziny jest dbanie o groby umarłych. Gdy nie będziemy wcale dbali o nagrobki pewnie nasze dzieci po wielu latach, z powodu braku wzorca, także niestety o nas zapomną. Niestety rośnie w społeczeństwie pogląd jakoby właśnie dbanie o umarłych, ich groby, nie miało sensu. Cóż, negatywne wzorce z niektórych zachodnich krajów w żadnym przypadku nie mogą mieć w naszym kraju miejsca! Jeśli ktoś w taki sposób zwykł podchodzić do tematu cmentarzy, niech odmieni rozumowanie.

Cieszy, że akurat jakość polskiego kamieniarstwa stoi na ponadprzeciętnym poziomie. Można w sumie powiedzieć, iż w bardzo wielu przypadkach chociażby mazowieccy kamieniarze są tak jakby wirtuozami. Chociaż nie oszukujmy się zbytnio: czyli jeżeli damy radę wyłożyć na stół spore środki, to faktycznie nagrobek będzie cechował się pięknym wyglądem, solidnym wykonaniem.

kamień
Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Solidny kamieniarz w żadnym przypadku nie weźmie za oferowane przez siebie usługi bardzo niewielkich pieniędzy. Jeśli ktoś w taki sposób rozumuje zapewne nie zna dobrze polskiego rynku kamieniarskiego. A zresztą to pewnie coś normalnego, że jeżeli bardzo byśmy chcieli, aby grób był perfekcyjny, przystosowany do typowo polskiej pogody, nie powinien tak mocno skupiać się na oszczędzaniu. A więc dbajmy o to by polskie cmentarze były jeszcze ładniejsze, klimatyczniejsze. Jakby nie patrzeć cmentarze są naprawdę istotną częścią polskiego krajobrazu.