Transport drogowy – jeden z najbardziej znanych usług

Samochód dostawczy, transport
Praktycznie każdy rodzaj towaru, jaki jest oferowany w sklepach w jakiś sposób musi być do nich dowieziony. Z reguły będzie się to odbywać to za pomocą transportowych firm, które rozwożą zamawiane przez współpracujące sklepy towary. Lecz dystrybucja handlowych towarów to jedynie niewielka część szeroko rozumianych usług transportowych. Firmy które się zajmują tą branżą funkcjonują na rynku krajowym, lecz także coraz chętniej zajmują się transportem z pozostałych europejskich krajów.

Samochód dostawczy, transport
Autor: Mattox
Źródło: http://www.sxc.hu
Do najczęściej wykorzystywanych metod przewozu zalicza się drogową spedycję, za pomocą mniejszych lub większych samochodów ciężarowych. Takimi usługami zajmuje się sporo firm, niektóre z nich posiadają flotę kilkunastu pojazdów, a często mogą to być to przedsiębiorcy, posiadający tylko jedną ciężarówkę i jeżdżą po wszystkich krajach Europy. Niektórym wydawać się może, że usługi transportowe to proste i łatwe zajęcie, lecz rzeczywistość jest zupełnie inna. Każdy kierowca, który spędza całe dnie w ciężarówce potwierdzi, że praca ta jest ciężka, wymagająca i na pewno niezbyt bezpieczna (interesujący wpis).

ciężarówki
Autor: AngieD.
Źródło: http://www.flickr.com

Wielu młodych ludzi marzy o tym, aby usiąść na fotelu wielkiego samochodu i przejeżdżać tysiące kilometrów przez wszystkie kraje Europy. Jednak w praktyce praca kierowcy nie jest ani romantyczna, ani przyjemna, a najczęściej ciężka i nudna. Kierowcy mają bardzo napięte harmonogramy, a jednocześnie muszą stosować się do rygorystycznych norm i przepisów, które regulują czas ich pracy. Czasami przewożą produkty, które łatwo mogą się zepsuć, więc trasa musi być pokonana jak najszybciej, a w zasadzie każda nieprzewidziana okoliczność taka jak korki, wypadki albo nieplanowane objazdy w dużym stopniu mogą skomplikować organizację jazdy. Dodatkowo przepisy wymagają, żeby kierowca jechał jedynie przez parę godzin, a później konieczny jest wypoczynek od kierownicy. Dlatego też przedsiębiorcy planując przykładowo transport z Włoch w pojeździe umieszczają dwóch kierowców, którzy prowadzą na zmianę. Gdy jeden z nich jest za kierownicą, to drugi w tym czasie ma odpoczynek, i dzięki temu ciężarówka cały czas jest w ruchu. Jeśli kierowca by był tylko jeden, to przetransportowanie danego ładunku trwałoby kilka razy dłużej niż gdy ciężarówka – strona tutaj – jest kierowana przez dwójkę kierowców.

Źródło: sokolow-logistyka.pl