Mieszkaniowa wspólnota – rola

Zespół Mieszkaniowy Salwator City wyróżniony w konkursie Baumit Fasada Roku 2009
Nabywając mieszkanie w bloku mieszkalnym właściciel automatycznie staje się jednym z członków wspólnoty. Może się to wydawać trochę dziwne, lecz rzeczywiście tak jest. W czasie budowania obiektu developer cały czas jest właścicielem działki, a w momencie sprzedaży mieszkań na praktycznie każdego lokatora jest przekazana własność jego mieszkania.

Po sprzedaniu wszystkich mieszkań zostaje jeszcze część wspólna budynku, czyli schody, korytarze, windy i to właśnie w swoje władanie przejmuje wraz z gruntem wspólnota mieszkańców. W nawiązaniu do ustawy o własności lokali już w momencie kupna jednego lokalu od developera następuje powstanie wspólnoty mieszkańców, a w skład jej wchodzą wszyscy mieszkańcy. Nie trzeba się do niej zapisywać, nie można się również pozbyć członkostwa, po prostu każdy z właścicieli automatycznie do wspólnoty musi należeć.

Mieszkaniowa wspólnota ma sporo różnych zadań.

bloki
Autor: Times Square Public Relations
Źródło: Times Square Public Relations

Pierwsze jej spotkanie jest przeważnie organizowane przez firmę developerską, i właśnie wtedy następuje ostateczne przekazanie praw do wspólnej części budynku – więcej na www.magniscentrum.pl. Do wspólnotowych zadań należy przede wszystkim troska o budynek, organizowanie remontów i prac modernizacyjnych a także wywóz śmieci i dbanie o czystość. Każdą z tych spraw zajmować się powinien zarząd wspólnoty, przeważnie ustanawiany właśnie podczas pierwszego spotkania. Członkowie i zarząd w każdym roku uchwalają zadania na następny rok, w których szczegółowo określa się zaplanowane koszty na nadchodzący okres, a także ustalają kwoty opłat czynszowych. Zdarza się niekiedy, że członkowie wspólnoty podejmują decyzję o tym, żeby zarządzanie wszystkimi rzeczami powiązanymi z administracją obiektu zlecić zewnętrznej firmie. Liczne wspólnoty mieszkaniowe w Łodzi są zarządzane poprzez firmy z zewnątrz i takie rozwiązanie doskonale będzie się sprawdzać w praktyce. Oddanie wszystkich spraw wyspecjalizowanej firmie może pozwolić na spore oszczędzenie czasu i pieniędzy jej mieszkańców, głównie tego powodu, że zatrudnione są w niej ludzie doskonale znający się na wszystkich problemach pojawiających się podczas użytkowania budynków.