Globalny przewóz asortymentu – wyzwanie czy podstawowa działalność? Jak ułatwić sobie spedycję?

transport
Weźmy po uwagę taką sytuację: dostawca wyprodukował dla naszej firmy towar, jednak wspólne stosunki z nim zezwalają tylko na działanie transportowe na warunkach dostawy FOB, także odpowiedzialność za całość spedycji od dostawy na łódź schodzi na nas. W jaki sposób zminimalizować koszty i jak najlepiej dostarczyć towar do kraju?

Posiadamy tu parę dróg pracy. Gdy producent nadaje towar na własną rękę, więc sam zatrudnia spedytora, który obsłuży towar, to możemy spodziewać się, że nasz transport kontenerowy dotrze do Hamburga – czytaj więcej o sposobach transportu . Nie inaczej zdarza się, że pracownik agencji określi dostawę prosto do polskiego portu, jednak o wiele wygodniej jest im przeprowadzić dostawę przez Niemcy. W takiej sytuacji po kilku tygodniach otrzymamy dokumenty przewozowe wraz z oryginałami faktur, certyfikatów i listów transportowych. I co w takiej sytuacji? Bardzo dobrym pomysłem są odprawy celne w Hamburgu. Dzięki temu dodamy sobie i zleconemu kierowcy dużo czasu. Zgłaszając dostawę do clenia w zachodniej agencji w pobliżu portu dostajemy komplet dokumentów z odprawy celnej w Hamburgu, które bez problemu są respektowane przez polskie działy księgowości.
transport
Autor: Train Photos
Źródło: http://www.flickr.com

Po zakończeniu pracy nasz kierowca odbiera towar – zobacz ofertę – ze składowiska agencji. Priorytetowe jest, by sprawdzić wcześniej czy przypadkiem agent nie zgłosił potrzeby zabrania przez kierowcę w samochodzie kilku europalet, które zamieni następnie na miejscu – czytaj o transporcie międzynarodowym . Tak dzieje się w chwilach, gdy mamy transport kontenerowy niepełny i nasz asortyment jest tylko jednym z wielu. Generalnie musimy przyznać, iż wparcie, gdy przeprowadzamy odprawy celne w Hamburgu, jest bardzo duże. Zarówno od strony agenta, jak również, zazwyczaj, od dostawcy. Ostatecznie jemu także zależy na tym, by dostarczyć nam towar maxy.pl w optymalny sposób. To również warunkuje czy nawiążemy współpracę po raz kolejny. Dlaczego? Nieraz pojawiają się problemy z niepełną listą załadunkową lub błędami na fakturze. Niestety agencje celne są dokładne i doszukają się wszelkich nieścisłości. Z jednej strony jest to męczące, ale dzięki temu następnie nie mamy praktycznie żadnych kłopotów z odprawą jak i z księgowością.

Z tego powodu właśnie należy mądrze obierać sposób i opcję dostawy. Wybrane opcje rozpiszmy kosztowo i wybierzmy tą optymalnie pożądaną zarówno finansowo, jak i w kwestii komfortu dla nas.