Zwierzę to, przede wszystkim, żywa istota

krowy
Zwierzę to istota żywa, która podobnie, jak człowiek, odczuwa ból i cierpienie. Wiem, że dla wielu z was te słowa to banał, przecież każdy z nas z normalną dawką empatii będzie umiał zrozumieć drugą istotę, bez zmaczenia czy będzie to człowiek, czy pies. Dla niektórych zwierzę to coś gorszego, to rzecz, którą traktuje się, dosłownie, jak przedmiot.

kon
Autor: Carine06
Źródło: http://www.flickr.com
Można dostrzec to na przykładzie właścicieli psów. Kary cielesne to norma przekazywana z pokolenia na pokolenie. Niełatwo wytłumaczyć takim ludziom, dodatkowo bitym także przez swoich rodziców, że to złe, że to do niczego nie prowadzi, a co najważniejsze, że taka praktyka nie wychowa zwierzęcia. Może je uczynić nieufnym i nieszczęśliwym. Pomimo wielu kampanii są osoby, które robią, co chcą i nie spotyka ich za to kara. Sposób, w jaki traktujemy swojego psa pozostaje w gestii prywatnej, choć wszystkie odchyły powinniśmy zgłaszać odpowiednim instytucjom. Inaczej ma się sprawa z transportem zwierząt przez wyspecjalizowane firmy. W tym wypadku wszystkie procedury muszą zostać zachowane. Na szczęście coraz rzadziej natrafia się sytuację, że transport – sprawdź naszą propozycję – jest źle przeprowadzony. A jak taki transport powinien wyglądać? Opiszmy go na przykładzie transportu koni (dowiedz się więcej o transporcie bydła).

Konie, podobnie jak ludzie, czują skutki męczącego podróżowania, co więcej, taki transport może skończyć się źle. Stała, przez całą drogę pozycja stojąca może powodować urazy, dzieje się to w źle wykonanych środkach transportu. Do tego stanu mogą się przyczynić także wstrząsy, zatem pamiętajmy, żeby przed każdym wyjazdem sprawdzić jakość zawieszenia w pojeździe. Prawidłowy transport koni powinien też oznaczać, iż samochód wyposażony jest w wentylację, umożliwiającą utrzymanie odpowiedniej temperatury. Jeśli mamy ciemne auto, a na dworze jest upał koniecznie przykryjmy je białym pokryciem dachu.Te rady to tylko kilka podstawowych wskazówek, jak powinien wyglądać transport (kliknij i sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy) koni. Dużo ważniejsze jest w tym wszystkim delikatne podejście do zwierząt, szacunek dla nich i dla ich zdrowia. Podejdźmy do tego w taki sposób, jak niektórzy podchodzą do innych ludzi, czyli traktujmy zwierzęta w taki sposób, jakbyśmy sami chcieli być traktowani.