Jak zbadać satysfakcję klienteli?

Pracujący ludzie, biuro
Sporo biznesów upada nie z powodu kryzysu ekonomicznego. Skoro w powiedzmy Krakowie czy Gdańsku działa znacząca liczba restauracji, które umieją utrzymać się przez wiele lat, w razie niepowodzenia, w żadnym razie nie należy założyć, że to nie jest przede wszystkim nasza wina.

Pracownicy podczas pracy w biurze
Autor: Jim Larrison
Źródło: http://www.flickr.com
Wiadoma sprawa: duma sprawia, iż pewnie będziemy woleli obarczać winą podatki, gust przeciętnego Polaka, lecz bądźmy poważni: jeśli już podejmujemy ryzyko, weźmy odpowiedzialność za wszystko. Zresztą to ma bardzo duży sens typowo biznesowy, no motywacyjny…

W jaki sposób zatem sprawić, że założone przez nas przedsięwzięcie biznesowe będzie na o wiele wyższym poziomie? Trzeba jeszcze przed otworzeniem firmy, optymalnie, zlecić potrzebne badania rynku, które bez wątpienia są wielce efektywne. Przykładowo – niewielkie miasto umiejscowione na Mazurach, a chociażby Olecko. Chcemy otworzyć interes restauracyjny, ale najzupełniej nie wiemy jaka restauracja (sale weselne lubin) ma okazję bezproblemowo działać w tak małym mieście, które bądź co bądź nie należy do zamożnych.

Ludzie w pracy
Autor: Jim Larrison
Źródło: http://www.flickr.com

Na szczęście dzięki właśnie umiejętnie prowadzonemu badaniu rynku będziemy mogli spowodować, że przekonamy się, która kuchnia jest w tym momencie szukana. Należy uważać bardzo na grupę docelową, bo jeśli trafimy na sympatyków japońskiego sushi, w dużych ilościach, to się potem mocno zdziwimy, gdy najzwyczajniej w świecie dostrzeżemy, iż sushi to finansowy niewypał. Gdy już biznes będzie otworzony, generalnie będzie się nawet dobrze kręcił, nie można z automatu zakładać sukcesu trwającego cały czas. No cóż, aż tak rewelacyjnie to niestety nie jest.

To zależy od typu naszego biznesu, ale czymś bardzo skutecznym jest regularne badanie satysfakcji klienta. Jednakowoż patrzmy na to, iż nie we wszystkich przypadkach czymś realnym jest to, aby wypytywać klientów o to jaką serwujemy im wykonywanych usług. I nie każdy jest w stanie tak naprawdę przeprowadzać takie badania w niedenerwujący sposób. No przynajmniej niektórzy ludzie mogą w skrajnym przypadku odwrócić się od nas. Zatem badajmy klientelę z głową, a być może nie nawalimy.