Drukowanie bez limitów

papier po druku
Jeszcze do niedawna człowiek dysponował tylko dużymi, ciężkimi drukarkami, jakich wydajność była faktycznie niewielka, tym bardziej, że materiały eksploatacyjne odznaczały się dosyć dużymi cenami. Od tamtego czasu jednak drukowanie przeszło rzeczywistą metamorfozę i w zasadzie każda osoba ma w swoim domu niewielką drukarkę, jaka nie generuje dużych kosztów. Popularnością charakteryzuje się również druk przestrzenny, najczęściej określany mianem druku 3D.

Prasa drukarska
Źródło: http://www.sxc.hu

Aktualnie w drukowaniu nie ma już żadnych limitów. Przykładem mogą być chociażby wydruki akcydensowe, które mają przede wszystkim charakter użytkowy. Do tej grupy należą przykładowo skoroszyty czy znaczki pocztowe – człowiek może już wydrukować w zasadzie wszystko.

Dowodem są pakowania – na rynku funkcjonuje dużo firm, jakie zajmują się ich wydrukiem. Klient musi jedynie dostarczyć projekt identyfikacji wizualnej ostatecznego efektu. Niekiedy drukarnie współpracują z grafikami, jacy są w stanie wprowadzić wymagania klienta w życie. Wydrukować można także atrakcyjne materiały promocyjne, a więc różnego rodzaju plakaty czy ulotki. Dostępnych jest tak dużo technik druku, że w zależności od tego, co chce się wydrukować, z pewnością odnajdzie się najlepsze propozycje.

Należy wspomnieć poza tym o druku przestrzennym, który daje możliwość na wydrukowanie protez ludzkich kończyn, elementów do urządzeń, a nawet słodyczy. Jest to przełomowe rozwiązanie, które obecnie zaczyna być powszechnie dostępne. Przewiduje się, że drukarki 3D niedługo na stałe zagoszczą w domach użytkowników. Tego rodzaju wydruki charakteryzują się bowiem dokładnością. Oszczędzają również czas oraz pieniądze.

papier po druku
Autor: Daniel Rehn
Źródło: http://www.flickr.com

Drukowanie już aktualnie nikogo nie dziwi. Wydrukować można słodkie czekoladki, a także obrazy. Dzieła są na tyle szczegółowe, że żadna osoba nie będzie potrafiła stwierdzić, czy obraz jest faktycznie drukowany, czy wyszedł spod pędzla uzdolnionego malarza. Drukarki domowe dalej mają dość ograniczone możliwości, jednakże na rynku pracuje dużo znakomitych drukarni, które dysponują najbardziej zaawansowanym sprzętem oraz są w stanie spełnić wszystkie wymagania klienta. Trzeba posiadać odpowiedni projekt bądź pomysł – ewentualnie zlecić jego wykonanie zawodowcom.

Pamiętajmy – branża drukarska przeszła znaczącą drogę od warsztatu Gutenberga, po nowoczesne drukarnie.