Kontuzja? Nie martw się, spróbuj najlepszej metody

jazda rowerem
Szusujesz na nartach, stok jest super przyszykowany, śnieg świeży, lecz odpowiednio ubity, słońce cudownie świeci, a błękitne niebo oznajmia, że to będzie niezapomniany urlop. Szusujesz calutki dzień, na drugi dzień to samo, podczas trzeciego dnia zauważasz, iż zjazd jest już trochę w gorszym stanie. Twierdzisz, że to wszystko przez wysoką temperaturę (wzrosła dzisiaj do około ośmiu kresek na plusie), a również przez coraz więcej narciarzy. To nie jest to, co był wcześniej, jeździsz jednak niezmordowanie, aż… zaliczasz kraksę. Na tyle poważny to incydent, iż jesteś zmuszony zrezygnować z szusowania już do końca wypoczynku. A co dalej?

jogging
Autor: Vladimir Yaitskiy
Źródło: http://www.flickr.com
Nie jest to za bardzo miłe, kiedy w okresie wakacji jesteśmy zmuszeni pójść do specjalisty. Co to w ogóle za czas wolny? Nie ma jednakowoż innego sposobu wyjścia z tej sytuacji. Na szczęście trafiliśmy na kompetentnego fachowca, gdyż obecnie ten wypoczynek wspominamy, z jednej strony, jako tragedię, ale z innej strony cieszymy się, że tak się to wszystko potoczyło. Ciągle możemy uprawia narciarstwo, a po ostatniej kontuzji nie ma już prawie śladu. Co takiego zaproponował lekarz (http://www.sport-med.pl/), że dzisiaj czujemy się już naprawdę dobrze? Terapię czynnikami wzrostu.

Za tą nieznaną nazwą kryje się fantastyczna terapia, w której pierwsze skrzypce odgrywają białka. Ich zadaniem jest stymulowanie procesów naprawczych, a także odnowa tkanek, jakie uległy uszkodzeniu. Najwięcej ich występuje w ziarnistościach płytek krwi, to dokładnie z nich czynniki są transportowane, kiedy tkanki ulegają zaburzeniom. Dzieje się to w czasie procesu krzepnięcia krwi. Dzięki czynnikom wzrostu następuje błyskawiczne przekazywanie komórek do miejsca, gdzie zaszło uszkodzenie.

Warto dodać, iż terapia czynnikami wzrostu prp zyskuje coraz więcej zwolenników. Coraz powszechniej używa się jej w różnych działach medycyny w zakresie stymulacji gojenia tkanek. Przykładowo, w ortopedii znajdują przeznaczenie w kwestii przyśpieszenia zrostu kostnego, a również gojenia tkanek miękkich (mięśnie, ścięgna). Warto wspomnieć, iż czynniki wzrostu nie zaliczają się do dziedziny leków uniwersalnych, co znaczy, iż nie można nimi wyleczyć każdego przypadku, jednak jego zastosowanie naprawdę jest dość szerokie.

Miej na uwadze, iż kontuzja nie oznacza od razu zakończenia twojej amatorskiej lub zawodowej kariery, gdyż dzięki tego typu nowatorskim terapiom, jak opisana terapia czynnikami wzrostu, wszystko staje się możliwe.