Z Niemcami w handlu perfekcyjnie się rozumiemy

Współpracujący ze sobą ludzie
Mamy bardzo zawiła historię, Inaczej myślimy w wielu sprawach, nasz związek był dość burzliwy teraz jest nieco lepiej, ale nie idealnie – mówi Polak do Niemca, na to ten drugi odpowiada: ale jest przecież jedna dziedzina, w której nie są nam potrzebne słowa, by się porozumieć? Polak aż się zakrztusił, bo do głowy przyszły mu dwuznaczne myśli. Niemiec też się roześmiał, bo wie, że zabrzmiało to śmiesznie. Po chwili już jednak poważni potwierdzili, że w interesach rozumiemy się bez słów, w handlu między naszymi krajami.

Flaga Polski
Autor: roovuu
Źródło: http://www.flickr.com
Wiadomo, że Tak naprawdę nie jest idealnie. Mają na to wpływ też różnice statystyczne i spowolnienie koniunktury, więc obroty są niższe, niż przykładowo, w 2011 roku. Jednakowoż, Niemcy pozostają wciąż naszym partnerem gospodarczym numer jeden (25 procent). Na dalszych lokatach są Wielka Brytania, Czechy czy Francja.

Najlepsze stosunki nasz kraj utrzymuje z Zagłębiem Ruhry (aż 23 procent całych obrotów z naszym zachodnim sąsiadem). Czemu tak się dzieje? Sprawa jest bardzo prosta, żyje tam największa Polonia, a tradycyjne więzi z Polską wpływają także na lepszą aktywność regionu. Nieźle też jest z Bawarią, potem Badania Wirtembergia i Dolna Saksonia (łącznie 37 procent). Dalej już nie jest najlepiej. Z landów, graniczących bezpośrednio z Polską Najlepiej układają się nam interesy z Brandenburgią (6,3 procenta).

Radośni ludzie
Autor: Locus Research
Źródło: http://www.flickr.com

Według ekspertów, by osiągać jeszcze lepsze wyniki w handlu wymagane jest, i Polska i Niemcy (sprawdź informacje) poradziły sobie z tak zwanymi „wąskimi gardłami”. Za najistotniejszy uchodzi transport. Niestety, transport z Niemiec do Polski i na odwrót nie jest idealny. Według specjalistów wina leży po obu stronach. My mamy opóźnienia w budowie dróg, Niemcy zaś na kolei (więcej o transporcie Niemcy – Polska znajdziesz na stronie www: transport niemcy – polska).

Niezmienne od wielu lat najistotniejszą pozycję w handlu odgrywają maszyny (w imporcie, jak i w eksporcie). Z tej gałęzi gospodarki czerpiemy 20-25 procent obrotu, i to w obu kierunkach. Na kolejnym miejscu znajduje się branża auto-motoryzacyjna i metalowa, dalej chemia i tworzywa sztuczne. Mniej niż pięć procent maja branże spożywcza, paliwowa czy papierowa.