Filmowanie z powietrza zdalnie i czemu?

Dron z kamerą
Ileż to razy zachwycaliśmy się w trakcie oglądania filmu z ujęciami z powietrza. Widoki na całe horyzonty ciągnących się armii lub trudnych do ogarnięcia przestrzeni krajobrazowych pamiętamy na dłużej. Uchwycenie powietrznych przestrzeni bywa filmową gratką, ale nie tylko kinematografia korzysta z takich rozwiązań – powietrzne kadry to także kąsek dla branży marketingowej, turystycznej i lotniczej.

Tworzone są następne spoty promujące stolice, w których korzysta się z materiałów firm filmujących i fotografujących z powietrza np. ta. Drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne mają zamontowane sprzęty cyfrowe do ujmowania widoków z powietrza. Koszt usług „powietrzno-plenerowych” zależy przede wszystkim od kamery oraz (informacje) aparatu (gabarytów lustrzanki), uwarunkowań urbanistycznych, rodzaju ujęć (w ruchu – statyczne). Do kosztów zalicza się też czas spędzony na kręceniu filmu, a także kwestia transportu sprzętu na plan kręcenia.Najważniejszym czynnikiem, bez którego nie ma sensu rozpoczynać kadrowania, jest zapewnienie legalności i bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej – jeśli ta jest sklasyfikowana jako niebezpieczna, niekontrolowana, a zwłaszcza zakazana, nie może być wykorzystana do planu filmowego i fotograficznego. Dlatego też wykonywanie sesji nad dużymi skupiskami ludzi czy gęstą siecią radiowo-telewizyjną także uniemożliwia pracę podniebnym reżyserom.
Dron z kamerą
Autor: Peter Linehan
Źródło: http://www.flickr.com

Na niesprzyjające warunki atmosferyczne nie mamy wpływu, lecz także one uniemożliwiają rozpoczęcie sesji. Zaleca się fotografowanie w godzinach przedpołudniowych i – rzecz jasna – nie „pod słońce”, chyba że takie jest założenie twórcy. Platforma osiąga prędkość samochodów – oscyluje w przedziale 40-100 km/h, w zależności od dynamiczności kadru i przyspieszeń na wizji.

Działalność zleceniodawców oferujących filmowanie z powietrza to klasyczna działalność z fakturami i umowami o zlecenie lub dzieło. Filmowanie z przestrzeni powietrznej jest cenne, wiele też wymaga też od samego właściciela. Aby móc rozpocząć działalność podniebnej reżyserii firmy muszą uzyskać licencję Urzędu Lotnictwa Cywilnego z siedzibą w Warszawie.
Z wyjątkowych ujęć korzysta mnóstwo podmiotów turystycznych i reklamowych. Ogromne i rozłożyste horyzonty widzimy na przydrożnych billboardach, w elementach usług deweloperskich, czy biurach podróży.