Grupy zakupowe okazją do oszczędzania?

zakupy
Grupy zakupowe gromadzą w swych strukturach ludzi, którzy dokonują pewnych zakupów przy pomocy jednego przedsiębiorstwa. Najważniejszym celem działań tego rodzaju jest np. zdobycie wyższej pozycji w negocjacjach z dostawcami czy pozyskanie dogodniejszych warunków handlowych. Będąc w strukturach dobrze działającej grupy zakupowej możemy liczyć m.in. na uzyskanie o wiele lepszych warunków cenowych, czy okazję do zakupu większych ilości produktów, ponieważ łączne transakcje są znacznie bardziej korzystne zarówno dla nabywających, jak i sprzedających. Zwykle samodzielne małe czy średnie przedsiębiorstwa nie posiadają odpowiedniej siły przebicia, aby móc stać się bardziej konkurencyjne w stosunku do dużych korporacji. Połączenie sił daje o wiele więcej możliwości.

zakupy grupowe
Autor: kennejima
Źródło: http://www.flickr.com
Tworzenie grup zakupowych jest bardzo ściśle związane z uzyskiwaniem korzyści ekonomicznych. Najczęściej grupy zawodowe funkcjonują na rynku energii elektrycznej lub gazu ziemnego, a także usług kurierskich, telekomunikacyjnych itd. Rozwiązań jest niemało. Przedsiębiorcy bardzo często zrzeszają się w przypadkach, gdy takie posunięcie będzie dla nich po prostu atrakcyjniejsze finansowo – czytaj o grupach zakupowych.

Jak w każdej innej sytuacji bardzo istotną rolę ma cena, jaka jest elementem działań na rynku. Nie powinniśmy pomijać jednak również kwestii konkurencji. W przypadku większej konkurencji na rynku, firmy będące blisko ze sobą mogą łączyć się w grupy, wykluczając swoich oponentów. Oczywiście takie dosyć drastyczne podejście obejmuje w głównym stopniu sektory związane z usługami lub materiałami, które są istotne na rynku (więcej o firmie).

zakupy
Źródło: http://pixabay.com/

Wielokrotnie przystąpienie do grupy zakupowej jest totalnie suwerenną decyzją danego przedsiębiorstwa albo też jednostki publicznej. Podejmuje się ją w dużym stopniu z powodów finansowych, z myślą o oszczędnościach, jakie możemy poczynić dzięki działaniom w grupie. W ten sposób można bowiem pozyskać tańsze produkty, usługi albo też oszczędzić nieco na cenach operacyjnych. Czasem jednak przystąpienie do grupy zawodowej jest spowodowane decyzją podmiotu nadrzędnego, który posiada pakiet kontrolny w spółkach zależnych. Najczęściej jednak również jest to związane z kwestiami ekonomicznymi czy prostszym dostępem do informacji, produktów itd.