W mikro firmach zwykle sprawy kadrowe należą do właścicieli

księgowość
Zarządzanie firmą to nielada sztuka. W istocie ani w przypadku małych firm, ani w dużych korporacjach zarządzanie nie przychodzi łatwo – w małych przedsiębiorstwach zwykle kwestie zarówno księgowe, jak i kadrowe są na naszej głowie, z kolei jeśli chodzi o duże koncerny trzeba koordynować wiele działów, co też nie należy do łatwych zadań. Najtrudniejszą sprawą są, tak w jednym, jak i drugim przypadku, kwestie finansowe – bez nich firma ani nie będzie się rozwijała, ani nie będzie generowała żadnych zysków.

księgowość
Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Jeśli chodzi o kwestie finansowe powinniśmy korzystać z usług fachowych biur i doradców – jeśli nie w ciągu całego trwania działalności, to co najmniej na samym starcie, kiedy to należy tak naprawdę zorganizować całą metodykę zarządzania finansami i kiedy musowo odpowiedzieć sobie na mnóstwo pytań, zaczynając od tego jakie konto firmowe (http://www.bgz.pl/dla_firmy/male_srednie/rachunki i biuro rachunkowe – http://www.lasko.com.pl/uslugi-ksiegowe/) założyć, po metodę rozliczania, podatkowe i mnóstwo innych rzeczy. Jeżeli na początku podejmiemy błędne decyzje, później może być nie tyle ciężko je naprawić, co przysporzą nam dodatkowej pracy, której na co dzień brakować na pewno nam nie będzie.

Również w trakcie istnienia działalności powinniśmy starać się być na świeżo z zagadnieniami finansowymi, bowiem od tego w dużej mierze będzie zależało powodzenie naszych działań.

Powinniśmy na bieżąco śledzić tematyczną prasę branżową a także choć trochę orientować się we wprowadzanych zmianach. Oczywiście większość nawet mikro firm zatrudnia profesjonalne księgowe, dla których rachunki i wszelkie
księgowość
Autor: sanchezcl
Źródło: http://www.sxc.hu

kwestie finansowe to nie kłopot, ale w Polsce póki co największy udział jeśli chodzi o rodzaj firm stanowią nadal jednoosobowe działalności gospodarcze, więc w istocie firma to w sumie wyłącznie Jan Kowalski, który musi zająć się wszelkimi sprawami samodzielnie – także finansowymi.

Czy Jan Kowalski zawsze będzie wiedział, że przykładowo wtedy to a wtedy może obniżyć koszty działalności? Albo czy będzie wiedział, że sorbnet (www.bgz.pl) to system bankowy dzięki któremu można w razie czego dokonać przelewu od razu? Chyba raczej nie i dlatego właśnie warto, by już wcześniej pomyślał nad skorzystaniem z usług rzetelnych firm doradczych, jeżeli nie chce przysporzyć sobie niepotrzebnych problemów na przyszłość.