Co produkuje branża wyrobu stali?

Stal, kostka
Wyrobami hutniczymi określane są różnego typu produkty otrzymywane ze stali i wszelkiego rodzaju stopów metali. Za dystrybucję ich w takiej formie odpowiedzialne są huty i zakłady metalurgiczne. W ofercie tego typu zakładów są też często usługi z dziedziny metalurgii.

Blachy
Autor: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com

Przykładem tego typu produktów są blachy walcowe. Mogą one mieć standardową grubość albo też robionej na zamówienie konkretnego klienta. Blachy tego typu mogą mieć rozmaite, zaczynając od cienkich, których grubość może sięgać nawet dwóch milimetrów, ale także istnieje opcja zamówienia blach walcowanych o dużo grubszym przekroju, przekraczających nawet sto milimetrów grubości.

Blachy walcowane są na gorąco i mogą występować w kształtach takich jak kręgi, arkusze i inne. Wiele firm produkujących tego rodzaju wyroby oferuje klientowi różny rodzaj obróbki chemicznej danego surowca, w zależności od typu surowca i jego właściwości chemicznych. Przykładem blach walcowanych na gorąco są blachy trudnościeralne czy też blachy kawałkowe a więc blachy o wyjątkowej twardości – zamów blachę kawałkową.

Obróbka stali w hucie
Autor: Paul Lindsey
Źródło: http://www.flickr.com

Innym przykładem produktów z zakresu wyrobów hutniczych są blachy walcowane na zimno. Przeznaczenie ich jest związane z formowaniem. Innym typem produktów z zakresu wyrobów hutniczych są stale powlekane organicznie. Stosuje się je do elewacji oraz w trakcie budowania, zarówno do przy wytwarzaniu systemów odprowadzania wody z dachów, jak i do stalowych konstrukcji ochronnych.

Zakłady produkujące stal i wyroby metalowe stanowią podstawę dla wielu innych branż przemysłu. Wyroby tego rodzaju są wykorzystywane do produkcji niemalże wszystkich urządzeń i maszyn i wielu innych. Sprzedaż wyrobów hutniczych (np.: stal walcowana) odbywa się między innymi do branży górniczej, gdzie wyjątkowa wytrzymałość stali przyczynia się do tego, że maszyny górnicze mają wyższą wytrzymałość, co bezpośrednio odzwierciedla się w czasie przestojów w trakcie wykonywania prac górniczych.

Inną branżą, do której sprzedaje się tego typu produkty jest oczywiście budownictwo. Różnorodne pręty żebrowane i zbrojenia betonu stanowią podstawę dla bezpiecznie wykonanych prac budowlanych. Obecnie ponadto buduje się ze stali całe fabryki i potężne konstrukcje. Wyroby stalowe mają także bardzo duże zastosowanie przy tworzeniu wielkich maszyn i dźwigów.

Niezwykle istotnym odbiorcą zdaje się być także przemysł zbrojeniowy. W dzisiejszych czasach sprzedaż wyrobów hutniczych zdaje się być podstawą dla wielu branż i gałęzi przemysłu.