Programy zarządzania ISO – jak działają, w czym są przydatne?

Makaronowe risotto
Niewątpliwie powinieneś obejrzeć ten artykuł jeżeli pracujesz w branży gastronomicznej albo kiedy po prostu interesuje Cię tematyka zdrowego odżywiania. Obecnie chcielibyśmy poruszyć temat prawa żywnościowego, które stale w naszym państwie niestety nie jest na wysokim poziomie. Jeżeli mówi się o prawie żywnościowym w państwie, często ma się na myśli prawo rolne oraz dokładane do niego prawo ochrony żywności.

Łąka, fototapeta
Autor: jazz4ev
Źródło: http://www.sxc.hu

Tymczasem prawo (italian desk Varsavia) rolne obecnie jest nader skostniałe i nie ma dużego znaczenia. Zostało ono skodyfikowane w czasach komunizmu, a od tej pory niemal wszystko w dziedzinie żywienia się zmieniło. Obecnie politycy stają przed wymogiem spisania fajnego prawa żywnościowego, które musi być dostosowane do wymogów Unii Europejskiej. Kiedy fascynuje Cię prawo żywnościowe, bez wątpienia wiesz doskonale, jak dużo na jego temat powstało uregulowań unijnych.

Komisja Europejska mocno dba o wysoką jakość żywności, dlatego uregulowania te są coraz bardziej szczegółowe. Jednym z nich jest przykładowo system zarządzania ISO (www.iso.org.pl/trainings), który zajmuje się przede wszystkim kontrolowaniem jakości jedzenia wprowadzanego do obrotu handlowego na terytorium Unii Europejskiej. Teraz strefa Shengen robi, że towary wprowadzone do obrotu handlowego w jednym kraju Unii mogą dowolnie się przemieszczać i nie muszą być dodatkowo sprawdzane przez kraje, do których finalnie trafiają.

Makaronowe risotto
Autor: Fotolia
Źródło: Fotolia

Unii Europejskiej nader zależy na niezłej jakości żywności, dlatego właśnie we wszystkich państwach Unii został wprowadzony system ISO. Każdy produkt, który zostaje wytworzony na terytorium Unii Europejskiej musi przejść długotrwałe kontrole. Specjalna komisja bada wówczas, czy ów towar spełnia wszelkie standardy jakości stworzone w prawie unijnym. Jeśli wynik takich badań jest dobry, dopiero wówczas można wypuścić produkt na rynek.

Dużo przepisów unijnych wydawanych jest w formie rozporządzeń, co oznacza, że są one skuteczne we wszystkich państwach Unii Europejskiej od razu. kiedy jednak politycy w państwie mieliby odpowiednią wiedzę na ten temat i trochę chęci, niewątpliwie decyzja o całkowitym uregulowaniu prawa żywnościowego byłaby dobrym pomysłem.