Czym jest Lean Management

pracownik firmy
Każdy właściciel firmy, jej dyrektor lub menadżer, napotyka się z problemem udoskonalenia pracy oraz redukcji kosztów. Niezależnie o jakiej działalności, o jakim państwie i jakiej wielkości przedsiębiorstwa mówimy.

Zbawienne może okazać się wprowadzenie koncepcji Lean Management. Jest to jedna z metod zarządzania przedsiębiorstwem, a zwłaszcza produkcją. Pozwala na eliminowanie rozrzutności w procesach gospodarczych, szczególnie produkcyjnych.

Do lat 80 dwudziestego wieku produkcja przemysłowa opierała się na tworzeniu produktów bez zamówienia klienta. Fabryki w ramach takiej koncepcji tworzyły duże zapasy materiałów i gotowych wyrobów, posiadały rozdęte biurokracje i marnowały czas swoich pracowników. Wówczas japońscy inżynierowie z zakładów Toyoty opracowali system zarządzania produkcją, który uprościł czynności wykonywane przez pracowników, umiejętniej wykorzystał ich czas i oszczędził im wysiłku.

Umowa biznesowa
Autor: Startup Registry
Źródło: http://www.flickr.com

Wynik był rewelacyjny, linie montażowe Toyoty obniżyły nakłady o połowę, w następstwie tego podnosząc wydajność a co więcej, pozwalając na sprzedaż z czterokrotnie większą marżą niż zazwyczaj.

Na polskim rynku filozofia szczupłości znana i stosowana jest od końca lat 90. Liderem wdrożenia Lean Management jest Dolny Śląsk, gdzie aż 50 przedsiębiorstw wykorzystuje techniki zarządzania przedsiębiorstwem oparte na zasadach eliminacji rozrzutności.Jak można dowiedzieć się na http://www.4results.pl/uslugi/produkcja-i-logistyka/lean-management-six-sigma/, wdrożenie zasad Lean management wiąże się z zarządzaniem zmianą w organizacji, ponieważ Lean Management to nie tylko zasady, ale przede wszystkim zarządzanie personelem, kształtowanie zachowań i postaw pracowników. Z tej przyczyny zarządzanie zmianą opiera się głównie na motywacji, komunikacji i dobrym nastawieniu do zmian wśród pracowników – źródło na http://www.4results.pl/uslugi/rozwoj-ludzi/zmiana-w-organizacji/.

Istotną korzyścią zastosowania koncepcji Lean management będzie nie tylko satysfakcja pracowników i chęć pozostania w firmie na dłuższy czas, ale przede wszystkim rzeczywiste wskaźniki poprawy samej organizacji produkcji, związane z redukcją kosztów, skróceniem czasu dostawy, czy poprawą jakości, a co za tym idzie lepszym wynikiem finansowym całej firmy. Czy należy więc rozpocząć rewolucję od pracowników? Jak najbardziej!