Księgowość dla firm

Dokumenty
Zazwyczaj osoby, które postanawiają założyć własną działalność, nie wiedzą jak się rozliczać – czy lepiej robić to samodzielnie, czy jednak zlecić to zadanie firmie zewnętrznej.

wypełnianie dokumentów
Autor: Domenico
Źródło: http://www.flickr.com
To dwa najczęściej stosowane rozwiązania, które gwarantują załatwienie spraw formalnych, jednak zasadniczo się różnią. Którą ścieżką się udać? Czy przeciętny Kowalski musi pójść na kurs księgowości, by móc samemu się rozliczać i robić to prawidłowo? A może najbezpieczniej będzie po prostu powierzyć sprawę odpowiednim osobom?

Obecnie sporo osób prowadzących samodzielnie działalność gospodarczą oraz posiadających małe firmy zatrudniające do kilku osób, powierza księgowość firmom zewnętrznym jak biuro rachunkowe SOLUS. To właśnie one zapewniają maksymalny komfort oraz oszczędność czasu a przy tym nerwów przy rozliczeniach. Doświadczone osoby posiadają ukończone specjalne kursy księgowe, w wielu przypadkach wieloletnie doświadczenie i mogą pomóc w każdej sprawie formalnej, począwszy od sporządzenia deklaracji ZUS, a skończywszy na fakturach i bilansach.

Przekazanie spraw finansowo-księgowych i pracowniczych podmiotowi zewnętrznemu (taniaksięgowość – www.lasko.com.pl/ w Warszawie) lub księgowej, uwalnia nas – zarządzających od wielu obowiązków, a pozostały czas poświęcić na kierowanie i rozwój firmy. nadmienić trzeba iż ma to znaczenie gdy mowa o mniejszych firmach, a których właściciel wypełnia większość obowiązków kierowniczych, narzekając na brak czasu spowodowany koniecznością realizowania pewnych obowiązków (sporządzenie sprawozdań, naliczenie zaliczek na [TAG=podatek, naliczenie pensji itp.). Zatrudnienie księgowej pozwala całkowicie skoncentrować się na rozwijaniu przedsiębiorstwa.

Kolejnym pomysłem jest prowadzona samemu księgowość dla jednoosobowych działalności gosp.. Czy wymagane są do tego kursy księgowej, aby wiedzieć co i jak? Generalnie nie jest to konieczne szczególnie jeśli w rachunkowości będzie się wykorzystywało dodatkowo oprogramowanie pozwalające na łatwe prowadzenie rozliczeń. Podstawowa wiedza jest mimo wszystko konieczna. A ciągłe zmiany w przepisach Czy damy radę?