Bankowość dla przedsiębiorców

karta kredytowa
Zarówno średnie, duże jak i najmniejsze firmy potrzebują właściwych kont bankowych. Oferta dla biznesmenów różni się od tej, jaką proponuje się jednostkom indywidualnym. Jako że w ramach firm obraca się o wiele większymi sumami, banki w celu przyciągnięcia klienta proponują mu pakiet atrakcji oraz opcjonalnie gratisy w formie urządzeń mobilnych – przykładowo popularnych modeli tabletów. Tego typu oferty przede wszystkim dają opcję posiadania wielu rozmaitych subkont, których ograniczenia określa sam użytkownik. Daje to możliwość nieskomplikowanego obserwowania środków finansowych w obrębie przedsiębiorstwa, co jest bardzo istotne dla średnich i największych firm.

bankonoty i monety
Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com
Korzyści od bankówWiększa część banków oferując przedsiębiorcy konto dla firmy (więcej znajdziesz na bgz.pl), dba o to aby jego obsługa kosztowała jak najmniej. Nierzadko zdarza się więc tak, że prowadzenie rachunku jest stuprocentowo bezpłatne, a bank wymaga opłat jedynie za kartę debetową, o ile nie zostaną wykonane pewne czynności (np. transakcje kartą na określoną kwotę), oraz w niektórych przypadkach za przelewy. Banki zwykle proponują darmowe przelewy do ZUS oraz urzędu skarbowego, tak żeby bez tworzenia dodatkowych kosztów można było odprowadzać ubezpieczenie dla pracowników, oraz rozliczać się na bieżąco z podatku od towarów i usług. Bywa także, że konto jest powiązane z innego rodzaju usługami, umożliwiającymi tworzenie księgowości czy sporządzania rachunków.

Przelewy krajowe i zagraniczne
Na rachunkach firmowych przeprowadza się bardzo dużo operacji pieniężnych – od tych związanych z zakupami klientów, po pensje dla pracowników. Warto więc wybrać właściwy rachunek kontrolując koszty przelewów, może bowiem wyjść na jaw że będzie to największy koszt użytkowania konta. Trzeba się także przyjrzeć cenom transakcji zagranicznych, głównie wewnątrz Unii Europejskiej. Jakiś czas temu państwa członkowskie Unii podpisały specjalny dokument umożliwiający firmom prowadzenie szybkich transakcji bezgotówkowych w Euro. Tego rodzaju transakcja jest znana jako „przelew Sepa” (więcej info w tym miejscu: link do bgz.pl). Jest to usługa za jaką banki pobierają opłatę, więc zapoznając się z ofertą powinno się sprawdzić jednorazową cenę takiej transakcji.