W jaki sposób wziąć pożyczkę w instytucji innej niż bank?

pieniądze
Od bardzo dawna wiadome jest, że pieniądze odgrywają w życiu niezwykle istotną rolę. Pozwalają ludziom na dostatnią egzystencję, nie zawsze w luksusowych warunkach, jednak przy niedostatku gotówki może się to bardzo negatywnie odbić na warunkach egzystencji. Generalnie więc raczej dostatnie życie bez pieniędzy nie jest możliwe.

scrubble ułożone w słowo money
Autor: Simon Cunningham
Źródło: http://www.flickr.com

Jednak także osobom żyjącym w dostatku raz na jakiś czas brakuje funduszy na rozmaite potrzeby. Ponadto w życiu człowieka całkiem często pojawiają się również momenty, gdzie dodatkowa gotówka jest bardzo potrzebna. Niejednokrotnie są to cele związane z atrakcjami i rozrywką, takie jak przykładowo urlopowe wyjazdy zagraniczne.

Zdarza się jednak także, że pieniądze potrzebne są w sytuacji pojawienia się nagłej choroby czy z powodu wypadku. Nadprogramową gotówkę można pożyczyć na różne sposoby. Występuje również parę metod takiej pożyczki poza kredytem zaciąganym w banku.

Pożyczki uzyskiwane prywatnie

Jednym ze sposobów uzyskiwania dodatkowych pieniędzy wykorzystywanym już od bardzo dawna są tak zwane pożyczki prywatne. Jak sama ich nazwa wskazuje, są to pożyczki, które uzyskuje się bez udziału instytucji takich jak na przykład banki. Jest to po prostu przekazanie gotówki od jednej osoby prywatnej do innej. Sposób zaciągania takiej pożyczki zależy od chęci obu stron, jak również często od łączących je zależności.

symbol zatrzymania pieniędzy
Autor: The JH Photography
Źródło: http://www.flickr.com

Ważne jest, by sprecyzować kilka istotnych aspektów >>Zobacz jak spłacić kredyt<< W pierwszej kolejności należy ustalić wielkość pożyczki. Większość osób określa w tym miejscu także oprocentowanie pożyczki. Niezwykle ważne dla obu stron jest również wyznaczenie ostatecznego terminu spłaty.

Pożyczki zaciągane poza bankami

W ostatnim czasie również na terenie Polski na duża skalę rozwinęły się firmy zwane parabankami. Są to spółki pod względem działalności podobne do prawdziwych banków, jednak nie mające takich uprawnień i niekontrolowane tak bardzo jak zwykły bank. Parabanki zwykle zajmują się dawaniem pożyczek, niejednokrotnie jednak z bardzo wysokim oprocentowaniem.

Biorąc pożyczkę w takiej firmie trzeba bardzo dokładnie zapoznać się z warunkami umowy, którą się zawiera. W innym przypadku można bowiem zawrzeć bardzo niekorzystną transakcję, która wiąże się ze sporym ryzykiem.