7 mitów o zakładaniu knajpy

Wnętrze restauracji
Aktualnie pragnieniem dużej liczby osób jest posiadanie swojej restauracji. Ostatnio pragnienie to niejednokrotnie podsycają modne programy kulinarne oraz te na temat prowadzenia restauracji. Dużej liczbie osób posiadanie takiego biznesu jawi się jako zajęcie bardzo opłacalne, a do tego atrakcyjne. W pierwszej kolejności jednak trzeba pamiętać o tym, że prowadzenie restauracji nie jest taką bezproblemową pracą, jak mogłoby się wydawać. Wymaga od właścicieli znacznej dozy samozaparcia i ambicji po to przykładowo, aby przetrwać najtrudniejsze pierwsze chwile i aby opracować plan późniejszego funkcjonowania i rozwoju.

karta menu
Autor: Jennifer Silverman
Źródło: http://www.flickr.com

Bardzo ważne jest, aby starannie zaplanować charakter lokalu (ta strona na decorest.pl). Na przykład restauracje o włoskim charakterze są ogromnie popularne i występują często. Dobrze jest więc opracować coś szczególnego, co zachęci klientów. Potem należy zaplanować wygląd pomieszczeń. Do urządzania wnętrz natomiast potrzeba wielu rozmaitych elementów, w dużej mierze są to elementy dekoracyjne, na przykład eleganckie karty menu restauracji.

Główne wyposażenieNie ulega wątpliwości, że głównymi elementami wystroju każdej restauracji są jak najlepiej dopasowane elementy umeblowania. Dzięki nim odwiedzający lokal mają na czym usiąść i czują się komfortowo. Dlatego tak istotne jest podczas dopasowywania mebli, by myśleć przede wszystkim o wygodzie i potrzebach klientów. Niekiedy zdarza się bowiem, że w lokalach zapewnione są meble na pewno gustowne i pasujące do wystroju, ale do tego zupełnie niewygodne i niepraktyczne. W większości lokali znajduje się także bar, przy projektowaniu powinno się zwrócić uwagę na to, czy lada nie jest zbyt wysoka dla klientów.

Elementy dekoracyjne
Przyprawniki do soli i pieprzu
Autor: amyshuff
Źródło: http://www.flickr.com

W każdej restauracji bardzo ważną rolę pełnią wszelkie ozdoby. W sumie każdy element wystroju może pełnić funkcję ozdobną. Ważne są na przykład przedmioty, które znajdują się na stolikach, ponieważ to one w dużym stopniu przykuwają uwagę klientów. Istotne jest więc, by na przykład karta menu (zobacz tu na www.decorest.pl) zaplanowana była w sposób staranny, nie zawierała błędów i była dopasowana do charakteru wnętrza. Wbrew przekonaniu niektórych ogromną rolę odgrywają elementy drobne, ale dodające pomieszczeniom charakteru, takie jak chociażby żywe kwiaty w wazonach, ozdobne pojemniki na serwetki czy dekoracyjny wieszak na ubrania.