W jaki sposób dostać dotacje na otwarcie biznesu

firma
Jednoosobowa działalność gospodarcza to forma samozatrudnienia, którą coraz częściej wybierają młodzi ludzie.

biznes
Autor: KamiPhuc
Źródło: http://www.flickr.com
Zasadniczy problem osób, które chcą otworzyć własną działalność, to kwestia pozyskania niezbędnych funduszy. Jest wiele sposobów na uzyskanie pieniędzy na start. Jak wskazują badania, nadal większość niedoświadczonych przedsiębiorców decyduje się na tzw. Friends, Family, Founds, czyli pozyskanie potrzebnej kwoty od rodziny lub znajomych. Jest to naturalnie sposób, dzięki któremu konieczności spłacania kredytów w banku. Z drugiej strony, jeśli chodzi o pieniądze, osobiste relacje mogą źle rzutować na przyszłe decyzje biznes.

Następną metodą na uzyskanie funduszy na start są środki publiczne. Osoby zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy mogą ubiegać się o jednorazowe dofinansowanie wysokości około 20 tysięcy złotych. Tego typu dotacje dla nowych firm (http://www.bgz.pl/fundusze_eu/oferta_nonagro/) są oczywiście bezzwrotne. Suma wsparcia zależy także od regionu, jednak nie warto zwlekać z decyzją, ponieważ wraz z końcem roku, kończy się także pula pieniędzy, przeznaczona na wsparcie przedsiębiorczości.

Jedną z popularniejszych form pozyskania pieniędzy są oczywiście kredyty bankowe. Nierzadko decydują się na nie przedsiębiorcy, którzy muszą zainwestować w biznes większe kwoty. Banki świadczą też dodatkowe usługi dla przedsiębiorców. Przykładowo kompleksowa obsługa kontraktu (http://www.bgz.pl/) to usługa skierowana do firm, które współpracując z Jednostkami Samorządu Terytorialnego . Dzięki takim rozwiązaniom przedsiębiorca może skorzystać z różnych produktów danego banku na poszczególnych poziomach realizacji zlecenia.

200
Autor: OTA Photos
Źródło: http://www.flickr.com

Na rynku finansowym działają też prywatni inwestorzy, zwani Aniołami Biznesu. Dysponują oni dużym doświadczeniem oraz zasobami finansowymi. Najczęściej wspierają oni startupy. Ich wsparcie polega na fachowym doradztwie oraz dofinansowaniu firmy w na pierwszym etapie rozwoju. Prywatni inwestorzy mogą oczekiwać udziałów w firmie, ale są też tacy, którzy działają na zasadach non-profit.

Zanim podejmiemy decyzję, w jaki sposób chcemy finansować nasze działania, powinniśmy rozpatrzeć wszystkie możliwe rozwiązania.
Każda z omówionych metod ma naturalnie swoje pozytywy i negatywy. Jeśli stawiamy pierwsze kroki w świecie biznesu z pewnością należy skorzystać z profesjonalnego doradztwa, aby wybrać najlepsze rozwiązanie.