Badania rynku łatwe i skuteczne jak nigdy dotąd

Internet trade
Dzisiejszy konkurencyjny rynek sprawia, że w dalszej perspektywie czasu utrzymają się na nim tylko przedsiębiorstwa świadome oczekiwań i potrzeb obecnych oraz potencjalnych klientów. Najlepszym sposobem na odkrycie tych potrzeb są wszelkiego rodzaju badania rynku. Wśród najczęściej przeprowadzanych należy wymienić między innymi badania: satysfakcji klientów, rozpoznawalności marki, ewaluacji szkoleń, użyteczności stron www.

Ankiety przez internet
Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com

Jednym z najpopularniejszych instrumentów służących do poznania zdania klientów jest ankieta. Jest ona znanym od lat narzędziem, które polega na tym że respondent dostaje do uzupełnienia kwestionariusz z pytaniami półotwartymi, otwartymi lub zamkniętymi. Wyróżniamy wiele rodzajów ankiet np. telefoniczne, pocztowe, czy ankiety online .

W czasach coraz powszechniejszego dostępu do internetu coraz większą popularność zyskują instrumenty, które umożliwiają zbieranie danych online. Takie podejście do tematu niesie za sobą dużo korzyści niedostępnych w starych metodach badania opinii.

Nowoczesne badania opinii
Autor: Highways Agency
Źródło: http://www.flickr.com

Po pierwsze, niższe koszty. Maleje się ilość wydatków dotyczących obsługi badanych ankietowanych. W tym samym momencie skraca się czas potrzebny do zgromadzenia odpowiedzi. Dzięki temu posiadamy bieżący dostęp do aktualnych wyników, które ciągle napływają do systemu. Polepsza się jakość ankiet oraz wzrasta ich ilość.

Dzieje się tak gdyż ankietowani uzupełniają je z wykorzystaniem internetu w najlepszym dla siebie miejscu, gdy sami mają na to czas i ochotę, a nie wtedy gdy zaczepi je ankieter. Ułatwia to przeprowadzanie badań na tematy uznawane przez ankietowanych za wstydliwe. Na potrzeby przeprowadzania ankiet używa się też w coraz większym stopniu urządzeń mobilnych.

Ankiety online to również znaczne ułatwienie pracy przy analizie zebranych wyników. System pozwala na szybkie generowanie raportów, które można analizować za pomocą wielu instrumentów np. tabel. Dzięki temu łatwiej zauważyć, skomplikowane często, związki pomiędzy poszczególnymi danymi.