Nie jesteśmy tak anonimowi jakby nam się to zdawało

internet
Niby zdajemy sobie sprawę z tego, iż nasze funkcjonowanie w Internecie nie są anonimowe, że do każdego tak rzeczywiście możemy dotrzeć, a jednak czasami dowiadujemy się o nieprzemyślanych rzeczach, które powodują, że ktoś otrzymuje naprawdę surową nauczkę. Dlatego warto powiedzieć, że w świecie informatyki jest kilka sieci, od których zależy, kto ma dojście do naszych danych i iż tak na pewno nigdy nie jesteśmy tak anonimowi jak nam się wydaje.

Takie sieci mogą wiele o nas powiedzieć

internet
Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com

By powiązać się z siecią, powinniśmy się złączyć z odpowiednim serwerem, dlatego właśnie każdy komputer posiada powiązany własny numer IP, jeden się zmienia, inny jest niezmienny, a co się z tym wiąże, posiadając dany numer mamy szansę trafić do danego komputera, a więc również oraz do jego użytkownika.

Sieci ip biorą komputery na naprawdę sporym terytorium, nie istnieje dla nich właściwie żadnych barier, a co więcej za ich wsparciem możemy powiązać ze sobą dwa, lub i dużo więcej sprzętów, dzięki czemu wszystkie tworzą niejako jedność. Znajomość numerów IP niesamowicie często używana jest też w przeróżnych konkursach, w których możemy raz dziennie dawać głosy, bo wtedy właściwy system weryfikuje, czy już głosowaliśmy z danego komputera.

Są również sieci o znacznie mniejszym zasięgu

internet
Autor: Victor van Werkhooven
Źródło: http://www.flickr.com

Innym typem sieci, są sieci LAN, a więc takie, które łączą komputery wyłącznie na mocno wyznaczonym terenie i to jeszcze w dość bliskiej odległości. Mają szansę za jej pomocą stać się złączone komputery w tym samym domu, w szkole, albo w firmie. Dzięki tej sieci znacznie prostsze jest przesyłanie danych między tymi urządzeniami, co jest niezwykle ważne w przypadku przedsiębiorstwa.

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z możliwości

Bez wątpienia Internet oferuje nam nieprawdopodobne możliwości, nie mniej powinniśmy powiedzieć, iż nie daje on pewności, iż jeśli zrobimy coś złego, to nikt do nas nie dotrze. Trzeba być mimo wszystko uważnym, bo znajomość odpowiednich sieci spowoduje, iż wcale nie jesteśmy tutaj tak anonimowi jak to kiedyś próbowano nam wmówić, a co się z tym wiąże, w każdej chwili ma szansę się okazać, iż będziemy odpowiadać za swoje czyny.