Tworzenie programów mobilnych. Co trzeba wiedzieć o tym? Dlaczego to jeden z lepszych rynków?

komórka
To można już powiedzieć z przekonaniem – wielkimi krokami zbliża się era gadżetów mobilnych. Odkąd na sklepowych półkach zjawił się smartfon, świat przeszedł przemianę. Jeszcze na początku stulecia komórka służyła wyłącznie do kontaktowania się z ludźmi.

komórka
Autor: mobilyazilar
Źródło: http://www.flickr.com

Rzecz jasna standardowa komórka miała jeszcze dodatki, takie jak na przykład aparat fotograficzny, ale nie była to istota jego istnienia. Bardziej zaawansowane modele umożliwiały korzystanie z internetu, jednak komfort był mizerny. Odmiana przyszła wraz ze smartfonami – aparatami, które są praktycznie kieszonkowymi komputerami. To oznacza, że na typowym smartfonie można bez problemu przeglądać internet, oglądać klipy filmowe oraz odpalać programy.

To właśnie możliwość pobrania różnorakich programów, które optymalizują funkcjonalność aparatu, jest kluczowa w smartfonie. Ciężko w tym miejscu wymienić wszystkie sprzedawane teraz programy mobilne – jest ich mnóstwo. Ich popularność pikowała, gdy premierę miał tablet – przenośny komputerek o dużo większym ekranie od standardowego smartfona, wyróżniający się również większą sprawnością. Tablety i smartfony posiadają pewną cechę wspólną – operują pod podobnymi OS-ami, co sprawia, że programy na smartfona da się zainstalować na tablecie.

Robienie oprogramowania na standardowe komputery nie jest już taką żyłą złota jak kiedyś. Dziś dużo zyskowniejszym wyzwaniem stało się projektowanie aplikacji mobilnych (np. http://jojomobile.eu/oferta). Wielkim uproszczeniem dla programistów jest to, że zwykle napisane programy są publikowane w zbiorach aplikacji. Tak ludzie z całego świata wyszukują i instalują programy na swoich gadżetach mobilnych. Takie repozytorium to też dobra rzecz dla użytkowników smartfonów i tabletów – wszystkie oferowane programy są skanowane przez fachowców, dlatego niebezpieczeństwo ściągnięcia okropnego wirusa jest nieduże.