Wszystko o kursach dla nauczycieli

nauczyciele
Prawie nikt nie wie, że gro pedagogów poza pracą w szkole decyduje się na szkolenia nauczycieli, by się rozwijać. Wielu ludzi zazdrości pracy pedagogom. W końcu co w tym trudnego Muszą tylko przekazywać informacje o danych fragmentach programu i wypełniać szkolne dzienniki i dokumenty. Czasem ułożyć sprawdzian. Nauczyciel pracuje przecież tylko kilkanaście godzin w tygodniu, do tego ma całe dwa miesiące wakacji – tylko pozazdrościć. To bardzo błędne myślenie.

Mało kto, że tysiące pedagogów poza pracą w szkole decyduje się na szkolenia nauczycieli, by się dokształcać. Mnóstwo ludzi zazdrości pracy pedagogom. Przecież nic w tym trudnego Trzeba jedynie przekazywać informacje o konkretnych fragmentach materiału i wypisywać szkolne dzienniki i świadectwa. Czasami ułożyć klasówkę. Nauczyciel pracuje przecież tylko paręnaście godzin w tygodniu, ponadto dostaje pełne dwa miesiące wakacji – tylko zazdrościć. To niezwykle błędne myślenie. Niestety rozpowszechnione w społeczeństwie. Bardzo pomniejsza pracę pedagogów i stawia ich na niskim stopniu w hierarchii.

nauczyciele
Źródło: flickr.com

Spróbujmy jednak choćby chwilę pomyśleć, aby przekonać się, że praca nauczyciela jest niezwykle wymagająca, istotna i odpowiedzialna. Nasze pociechy pragniemy powierzać tylko porządnym, niezwykle odpowiedzialnym osobom. Chcemy, żeby otrzymały jak najlepsze wykształcenie, by były w kontakcie z osobami, które będą dla nich wzorem i autorytetem. Właśnie takiego rodzaju człowiekiem powinien być nauczyciel. To nie jedynie zadawanie definicji do wyuczenia, sprawdzanie klasówek i wypisywanie dziennika. Nauczyciele biorą udział w wychowaniu i budowaniu osobowości naszego dziecka. Każda osoba, która podejmuje pracę jako nauczyciel, naprawdę z powołania, dobre o tym wie i chce wypełniać swoje obowiązki jak najlepiej.

Dlatego właśnie kursy dla nauczycieli cieszą się wielkim zainteresowaniem. Są to kursy związane z wieloma tematami. Od technik przekazywania komunikatów do radzenia sobie z agresją albo dostrzegania przejawów uzależnienia. Szkolenia nauczycieli zwykle są opłacane przez szkoły, w których są zatrudnieni, bywa jednak tak, że trzeba opłacić je sobie z własnej kieszeni.

Wielu ludzi pracujących w zawodzie nauczyciela sprawdza na bieżąco szkolenia i kursy organizowane przez któreś centrum doskonalenia nauczycieli. Tak naprawdę tego typu instytucji – trudniących się rozwijaniem kwalifikacji nauczycieli jest kilka. Warto śledzić oferty szkoleń.

Obecnie oferta kursów jest bardzo silnie rozbudowana i dopasowana do potrzeb pedagogów. Dostępne są kursy dla nauczycieli będącymi specjalistami w konkretnych obszarach. Są także kursy dla rad pedagogicznych, które skupiają się na wychowywaniu młodzieży i rozwiązywania problemów. Przecież nasze pociechy poza domem najwięcej czasu są w szkole, dobrze więc by kadra prezentowała jak najlepszy poziom.

Dobry nauczyciel dokształca się nieustannie, aby swoim uczniom przekazać wiedzę w ciekawy sposób, oraz zawsze móc im doradzić i pomóc a także stanowić dla nich wzór. To trudne, lecz przy odrobinie zaangażowania – możliwe.