Chmura w Internecie – o co chodzi

chmura
We współczesnym świecie wszystko jest realne. Współczesna technologia doprowadziła do tego, że coś, co do niedawna nie śniło się filozofom dziś jest na wyciągnięcie ręki. Niesamowicie szybki rozwój branży IT również na terenie naszego państwa, doprowadził do tego, że posiadamy bardzo duże możliwości przetwarzania i prezentowania usług powiązanych z tą branżą. Przetwarzanie w chmurze to nic innego jak właśnie model ułatwiający dostarczenie oraz przekazanie informacji.

chmura internetowa
Autor: Maurice Velati
Źródło: http://www.flickr.com
Tego rodzaju usługa wspomaga funkcjonalność oprogramowania bez przymusu kupna licencji na jego użytkowanie. Pośród chmur wyróżniamy publiczne, prywatne oraz łączone (czyli hybrydę chmury prywatnej z publiczną). Są przedsiębiorstwa, które z chęcią wprowadzą nasze przedsiębiorstwo w tego typu usługę. Jeżeli nie jesteśmy w tej dziedzinie specami możemy oddać się pod opiekę specjalistów, którzy pomogą naszej firmie działać z wykorzystaniem najnowszych metod branży IT. Branża ta rozwijała się w ostatnich latach bardzo dobrze, ponieważ rynek w tym względzie nie był nasycony.Niestety dziś, rynek ten musi uciekać się np. do zmniejszenia cen, bo jak w większości branż i tutaj po pewnym czasie dochodzi do pewnego nasycenia.

Największe koncerny są w stanie sobie pozwolić na zmniejszenie cen, mniejsze firmy mogą mieć z tym pewien problem. Jednak, jeśli nie chcą zginąć na tym rynku muszą starać się znaleźć sposoby, by wciąż konkurować z najbardziej rozbudowanymi koncernami w tej interesującej dziedzinie. Ten rynek usług tak jak każdy inny ma swoje reguły i też tu tak jak w przyrodzie najczęściej to większy organizm ma możliwość przetrwania.

chmura internetowa
Autor: Serge Kij
Źródło: http://www.flickr.com

Wśród modeli chmur obliczeniowych warto zwrócić uwagę na usługi infrastructure as a service. Tego rodzaju usługi mają na celu dostarczenie całej infrastruktury informatycznej. Koncerny dostarczające tego rodzaju usługi prześcigają się w zdobywaniu użytkowników. Ceny są dość różnorodne. Jednak najistotniejszy nie jest koszt a jakoś oferowanych usług.

Powinniśmy bardzo głęboko się zastanowić zanim postawimy na konkretnego dostawcę takich usług. Powinniśmy też wiedzieć, że usługa jest rozdzielona na pewne części, za np. pasmo transmisji, które nam udostępni dana firma będzie mniej kosztowało, ale cena dzierżawy środowisk bazodanowych nie zostanie obniżona. W obecnych czasach w naszym państwie żadna sprawa nie może obejść się bez choćby minimalnej uwagi ze strony Wspólnoty Europejskiej, w wypadku chmur obliczeniowych Komisja Europejska robiła co w jej mocy, by we wszystkich sektorach gospodarki tego typu usługi miały zastosowanie.