Charakterystyka crowdfundingu

crowdfunding ikonografika
Crowdfunding wciąż jest zjawiskiem stosunkowo młodym na terenie Polski. Na świecie zjawił się stosunkowo wcześniej, zdobywając szybko dużą popularność. Generalnie polega na wspieraniu finansowo różnych przedsięwzięć za pośrednictwem Internetu.

crowdfunding ikonografika
Autor: Rocío Lara
Źródło: http://www.flickr.com
Sieć WWW jest bowiem aktualnie bardzo powszechnym i chętnie wykorzystywanym medium. Internauci stanowią niezwykle liczną masę, która może osiągnąć bardzo dużo przy określonym wkładzie własnym. Istota crowdfundingu przejawia się w jak najwyższej liczbie osób, które chcą wspierać dany projekt. Kwoty wpłacane przez użytkowników są niezwykle zróżnicowane, bywają niewielkie. Istotne, by na określony cel wpłaty zrobiło jak najwięcej osób. Na stronach do crowdfundingu autor danego projektu określa czas, w jakim ma miejsce wspieranie określonej rzeczy. Celem jest zebranie danej kwoty w podanym przedziale czasowym.

Projekty wspierane za pomocą crowdfundingu

Praca zespołowa
Autor: Steven Vance
Źródło: http://www.flickr.com

Crowdfunding to rozwiązanie pozwalające na osiągnięcie bardzo różnych celów. Na takich stronach jak polskie indiegogo udzielają się różnorodni użytkownicy, część z nich jest przykładowo artystami, którzy pragną ukończyć własne dzieła z pomocą crowdfundingu.

Często zdarza się, że tą metodą muzycy planują zgromadzić pieniądze na wydanie debiutanckiego albumu i tylko dzięki tym formom finansowania mogą to osiągnąć. Na portalach tego typu można znaleźć także pomysły dotyczące planów założenia własnego biznesu przez niektóre osoby. Jest także spora część projektów opierających się na zagranicznych podróżach, na które gromadzone są środki.Crowdfunding w Polsce

Jak już zostało nadmienione w Polsce finansowanie internetowe jest zjawiskiem raczej młodym, lecz rozwija się bardzo prężnie. Na terenie państwa bardzo wielu osobom udało się do tej pory osiągnąć zamierzone cele i spełnić marzenia dzięki finansowaniu społecznościowemu. Na polski crowdfunding składa się szereg witryn internetowych, zarówno ogólnych, jak i tych, które są typowo przeznaczone do konkretnej dziedziny – rodzimy portal crowdfundingowy. Są więc platformy dotyczące wyłącznie przedsięwzięć artystycznych, jak również takie, które dotyczą działań charytatywnych. Z najbardziej znanych stron tego typu korzysta kilka tysięcy użytkowników.